Sushi Malzemeleri

Dünya mutfağı tariflerine ilgimiz sushisepeticom.tr ailesi olarak oldukça yüksek.

Yemek/diyet/sağlık konusunda burada okuyacağınız yazıları bir arkadaşınızın sizinle

de paylaşmak isteriz.Sağlıklı beslenme önerileri olarak düşünün. Bir kişiye bile ilham olabilirsek ne mutlu bize 😊

Sushi Pirinci

Herhalde vegan sushi için gerekli malzemeler arasındaki en önemli konu pirinç konusu. Ama korkmayın, doğru pirinci seçmek çok basit.Sushisepeticom.tr doğru adrestesiniz.

İlk alternatifiniz “sushi pirinci” diye adlandırılan pirinçlerden almanız. Greatwall Sushi Pirinci bu tarif için olmazsa olmaz.

Sushi pirincinin özelliği kısa ve şişko olması, tabiri caizse. Jasmine pirinç gibi uzun ince taneliler kesinlikle olmuyor çünkü tane tane ayrılıyorlar, bir araya getirince tutunamıyorlar. Bu arada kısa derken aslında orta boy demek daha doğru olur. Sakın gidip kırık pirinç almayın, olmaz.

Sushi Sirkesi

Sushi sirkesi olarak “Pirinç Sirkesi” kullanmanız gerekiyor. Bakın beyaz sirke değil . Çünkü bunu çok soran oluyor. Görüntü olarak birbirine benziyor olabilirler ama sushiye en uygun sirke pirinç sirkesidir. Greatwall Susi Pirinç Sirkesi olmazsa olmazlarımızdan 😊

Nori Yosunu

Vegan sushimizin bir diğer önemli parçası da nori yaprakları tabii ki. Nori, Japonya kıyılarındaki kırmızı bir algea türünden üretilen yenilebilir bir yosun türüdür. Üretim aşamasından sonra siyah/koyu yeşil bir renk alır.

Nori yaprağı satın alırken değişik kalitelerde ve fiyatlarda yapraklara denk gelebilirsiniz. Eğer hemen yapıp yiyecekseniz çok önemli değil ama bekleme durumu olacaksa kaliteli bir yaprağı tercih etmenizde fayda var. Sushiler bekledikçe yaprak, pirinçten çok fazla nem çekip lastik gibi olabiliyor. Bir yandan da çok kuru olursa yosun hiç bir şekilde parçalanmıyor, bütün halinde yutmanız gerekiyor .Bu yüzden tavsiyem iyi kalite bir yosun kullanıp, hızlı bir şekilde tüketmeniz. Kaliteli yosunlar hemen tüketilirse hafif bir çıtırlığı oluyor, bekletilirse de ağızda dağılıyor ama kesinlikle lastik gibi olmuyor.

Avokado

Bir adedinde yaklaşık 240 kalori bulunan avokado C, E, K, B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri ile demir, potasyum, folik asit, bakır, magnezyum ve manganez mineralleri açısından zengin. Aynı zamanda içindeki doymamış yağlar kötü kolesterolünüzü (LDL) düşürerek kalp ve damar hastalıkları riskinizi azaltıyor. Bunları da hazır avokadodan bahsederken belirtelim.

Sushi Hasırı

Sushi sarma hasırı ince bambu çubuklarının iplerle bir araya getirilmesinden oluşuyor. Bambu Sushi Sarma Hasırı üstüne yosununuzu, pirincinizi ve avokadonuzu koyup, bir ucundan kıvırarak sarıyorsunuz. Eğer pirinç dışarıda, yosun içeride olsun (roll) istiyorsanız o zaman hasırın üstünü streç film ile kaplarsanız pirinçlerin yapışmasını alabilirsiniz engellersiniz.

Sushinin olmazsa olmaz malzemelerini sizler için derledik. Belki çoktandır aşina olduğunuz, belki yeni keşfedeceğiniz Asya mutfağını kendi mutfağınızda da deneyimleyebilmeniz için  www.sushisepeti.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. 😊